Historia OPP3

Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 3 powstało w 1998 roku w Warszawie i jest placówką samorządową działającą w godzinach popołudniowych na rzecz dzieci i młodzieży dzielnicy Praga-Południe. Swoją działalność rozpoczynaliśmy na osiedlu Gocław korzystając z pomieszczeń Gimnazjum nr 28 i Gimnazjum nr 27. Pierwszym dyrektorem Ogniska został Pan Marek Nowotka. Od 2003 roku funkcję tę pełniła Pani Jolanta Skrzyczewska. W 2007 roku placówka nasza rozpoczęła również działalność na terenie Grochowa w siedzibie przy ulicy Dwernickiego 29a dostrzegając potrzebę stworzenia miejsca dla dzieci i młodzieży pozwalającego na aktywne i twórcze wykorzystanie czasu wolnego. Od września 2009 r. działalność placówki została całkowicie przeniesiona do siedziby przy ul. Dwernickiego 29a.
Wielokrotnie modernizowane pomieszczenia, dostosowywane były do aktualnych potrzeb OPP3. Zmieniająca się oferta zajęć była odpowiedzią na zainteresowania uczestników, trendy w kulturze i formie aktywnego spędzania czasu po szkole. W 2018 r. dyrektor Skrzyczewska przeszła na emeryturę a nowym dyrektorem został Pan Waldemar Krukowski.

Celem działalności Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 3 jest kształtowanie i rozwijanie zainteresowań, doskonalenie posiadanych talentów i umiejętności dzieci i młodzieży. Nasz cel chcemy osiągnąć zbliżając świat dzieci i dorosłych na gruncie wspólnego działania i zabawy poprzez aktywny udział w życiu najbliższego środowiska promując kulturę, tradycję i twórczość jako alternatywny dla młodzieży styl życia. W pracy odwołujemy się do takich wartości jak przyjaźń, koleżeństwo, prawda i poszanowanie godności człowieka. Kształtujemy postawy patriotyczne i obywatelskie. Uczymy współodpowiedzialności i wrażliwości na krzywdę innych.
Swoją działalność prowadzimy poprzez udział wychowanków w różnych formach zajęć. W Ognisku działają koła: plastyczne, ceramiczne, teatralne, taneczne, muzyczne, wokalne informatyczne, edukacyjne (eksperymenty i jęz. ang.), gimnastyczne, sportowe oraz przedpołudniowe zajęcia dla najmłodszych. Najnowszymi sekcjami powołanymi do życia w OPP jest: animacja filmowa, robotyka LEGO, grafika artystyczna, joga dla najmłodszych.

Ognisko jest również realizatorem wielu imprez środowiskowych i uroczystości o zasięgu lokalnym jak np. „Wspólne Kolędowanie w Ognisku”, „Rodzinny Festyn Sportowo-Rekreacyjny”, wiosenny „Kiermasz różności”, czy też jesienna „Rodzinna sobota w Ognisku”. Ważnym wydarzeniem jest coroczna prezentacja dokonań najliczniejszych grup OPP3. Impreza nosi nazwę „Roztańczone Ostatki” a udział w niej bierze jednocześnie ok 100 uczestników zajęć tanecznych i gimnastycznych. Uczestnicy zajęć muzycznych oprócz udziału w ważnych uroczystościach organizowanych w placówce swoje umiejętności prezentują podczas „Noworocznej Audycji Muzycznej”.

Wychowankowie Ogniska mają możliwość prezentowania swoich talentów oraz nabytych umiejętności podczas przeglądów twórczości, a także poprzez udział w turniejach, konkursach, pokazach. Mogą się pochwalić sukcesami odniesionymi nie tylko w imprezach o zasięgu lokalnym, ale nierzadko również ogólnopolskim.

Podczas realizacji programu „Lato i Zima w Mieście” Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 3 prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży jako feryjna placówka specjalistyczna. Od lat jesteśmy organizatorem popularnego konkursu piosenki dla uczestników Lato i Zima w Mieście.