Lekcja V

M E T R O N O M

Czołem perkusiści, przed nami kolejny tydzień nauki, ćwiczeń i gry. Do tej pory poznaliście już wiele ćwiczeń gry na werblu i o ile do tej pory chodziło o opanowanie danego ćwiczenia teraz zajmiemy się wyrobieniem płynności, precyzji i szybkości.

Tzn. aby było szybko i dobrze to musi być przede wszystkim równo! Trudno jest grać szybko, równo i samemu sobie liczyć. W tym celu  wykorzystamy METRONOM.

Metronom to urządzenie o bardzo wielu możliwościach ale przede wszystkim pomaga muzykom ćwiczyć, zachowując równe tempo, podział, miejsca akcentów.

Takie urządzenie można kupić w sklepie muzycznym za kilkadziesiąt zł lub zainstalować jako aplikację na smartfona. Jest wiele prostych i darmowych.

Kiedy już będziemy mieli  metronom, czas na ćwiczenie:

  1. Najpierw ustalmy metrum. Nas interesuje metrum 2 – 2/4, 3 – 3/4 , 4 – 4/4,
  2. Po wybraniu metrum trzeba ustawić akcent wypadający na raz. Może to być dodatkowy, głośniejszy klik lub dzwoneczek w danym miejscu.
  3. Teraz czas na tempo. Tempo liczone jest w ilości uderzeń na minutę (bmp).
  4. Każde ćwiczenie rozpoczynamy od tempa 60! Ta prędkość pozwoli nam przypomnieć sobie dane sekwencje uderzeń. Po kilku powtórzeniach proponuję przyspieszać np. o kolejne 8 czyli: 68, 76, 84, 92 itd.
  5. Tempo właściwe – to takie tempo, które umożliwia długie, swobodne i dokładne zagranie danego ćwiczenia min 8 razy jednym ciągiem, bez pomyłki.
  6. Mając przed sobą ćwiczenia z ostatnich zajęć spróbujcie łączyć je ze sobą np.

grając triole  z ostatniej lekcji w tempie 110, ustawiamy metronom na 3 lub ¾ i gramy bez przerw:

ćwiczenie 3 – 1 – 2 (każde po 8 taktów bez przerwy między ćwiczeniami). Podobnie robiliśmy podczas każdej rozgrzewki z pierwszymi ćwiczeniami na werblu.

Można tak łączyć ćwiczenia z każdej lekcji. Wszystko zależy od waszej pomysłowości.

Pamiętajcie aby całość przegrać w tempie wolniejszym, pilnować płynności i akcentów,  dopiero później zmieniać na szybsze.

Nie robimy skoku z tempa wolnego podczas jednego dnia! Możecie opracować sobie ćwiczenie, co po kolei i każdego dnia próbować grać szybciej. Jeżeli np. startujemy od tempa 80 to celem na ten dzień niech będzie płynne zagranie w tempie 100. Kolejnego dnia niech to będzie np. 116 następnego 126 itd. Liczy się nie szybkość a jakość wykonania ćwiczenia.

W przypadku pytań proszę o kontakt na maila: waldek.krukowski@wp.pl lub wiadomość sms.

Powodzenia.