Lekcja VI

Zajęcia z perkusji nr 6
Czas zajęć od 20 – 23.04

Temat: Akcenty w taktach jedynkowych.

Czołem perkusiści, termin „akcent” jest już Wam zanany ale ćwiczenie akcentów trzeba stale udoskonalać i systematycznie ćwiczyć.

Jak mówiliśmy sobie wielokrotnie, akcent to mocniejsze uderzenie prawej lub lewej pałki w określonym momencie, określonej nutki. Tylko tej którą trzeba, która zaznaczona jest znaczkiem „>”.

Poniżej zamieszczam dwa ćwiczenia na wyrabianie akcentu prawej i lewej ręki. Na końcu taktów stoją pauzy. W ćw. 1 puza ćwierćnutowa, w ćw .2 pauza ósemkowa.

Ćwiczenie 1. Najpierw powoli rozczytaj układ, zwróć uwagę na to, że na końcu taktu 1, 2 i 4 stoi pauza ćwierćnutowa .
Licz ćwiczenie 1 i 2 i 3 i 4 i ……. . Akcent przypada na 1 i na 3. Szybkość rozpocznij od ustawienia na metronomie tempa odliczanego w ćwierćnutkach na 100.


Ćwiczenie 2. Początek taki sam ja powyżej. Wszystkie ustawienia też. Zwróć uwagę na akcent przypadający na lewą rękę w takcie 1 i 2, później na prawą w takcie 3 i 4. Spróbuj najpierw zagrać tylko takty 1 i 2 potem tylko 3 i 4 . Po kilku minutach połącz je.


Ostateczne tempo dla obydwu ćwiczeń to max 126 bmp. Liczy się jakość nie szybkość!

Zachęcam do zadawania pytań lub nagrywania filmików z ćwiczeń i wysyłanie ich przez Messengr`a, WhatsApp’a lub tradycyjnie – mailem: waldek.krukowski@wp.pl

Pozdrawiam, Waldek Krukowski