Warcaby – jak samodzielnie wykonać plansze

Warcaby to bardzo stara gra o wielu odmianach. Ukształtowała się już w XII wieku. Warcabnica to plansza do rozgrywania partii warcabów. Najbardziej popularna jest plansza 64-polowa (8 x 8 pól) i taką właśnie proponuję wykonać
Na planszy 64-polowej gracze używają 24 pionków – po 12 dla każdego gracza. Zazwyczaj jedne pionki są białe a drugie czerwone lub czarne. Celem gry jest zbicie wszystkich pionów przeciwnika.

Jeśli nie wiecie jak wyglada plansza to możecie ściągnąć poniższy szablon za darmo i wydrukować, a następnie pomalować lub nakleić kwadraty np. z kolorowego papieru i całość przykleić na papier tekturowy.
Rolę pionków mogą pełnić najróżniejsze przedmioty

https://www.bajkidoczytania.pl/img/warcaby-plansza.pdf

https://1.bp.blogspot.com/-vKeMp4wLCyA/VfXG9EK6sII/AAAAAAAAAV8/FtEftlM_QpI/s1600/jpg%2Bm%25C5%2582%2Bszachownica%25281%2529.jpg

Zasady gry w warcaby klasyczne

Podczas jednego ruchu dowolnie wybrany pionek (kamień) gracza może zostać przesunięty o jedno pole do przodu na ukos, czyli po przekątnej, na wolne pole. Wykonanie ruchu jest obowiązkowe (!).
Zbijanie pionków przeciwnika polega na przeskoczeniu własnym pionkiem (po przekątnej) przez sąsiadujący pionek rywala, na pole znajdujące się tuż za nim pod warunkiem, że pole to jest wolne. Zbity pionek jest zawsze usuwany z planszy po zakończonym ruchu. Ponieważ w jednym ruchu gracz może wykonać więcej niż jeden skok jednym pionkiem, to gdy po przeskoczeniu przez jeden pionek rywala istnieje możliwość zbicia następnego jego pionka, to trzeba to zrobić, gdyż bicie pionków jest obowiązkowe. Nie wolno graczowi wykonać innego ruchu, jeśli ma on na planszy pionek przeciwnika do zbicia. Zbijanie pionków może odbywać się zarówno w przód jak i do tyłu. Jeśli zawodnik ma kilka możliwości na zbicie pionków rywala, to musi zbijać takim pionkiem i w taki sposób, aby pozbyć się z planszy jak największej liczby pionków (czy damek) przeciwnika.

Kiedy któryś z pionków gracza dojdzie do ostatniego rzędu planszy (szachownicy), to zamienia się on w damkę. Gdy pionek staje się damką, wtedy ruch należy do przeciwnika. Damka jest odwróceniem pionka (kamienia) na drugą stronę. Może poruszać się ona o dowolną liczbę pól i w dowolną stronę po ukosie. Natomiast jeżeli w trakcie bicia pionek dotrze do końcowego rzędu i ma możliwość ruchu polegającego na zbiciu pionka rywala w tył, to musi to zbicie wykonać, i zostaje przez to nadal zwykłym pionkiem (a nie damką).

Tak jak pionki, damka przeskakując przez kamienie i damki należące do przeciwnika zbija je, ale tylko ona ma możliwość przeskakiwania dowolnej ilości wolnych pól zarówno przed, jak i po zbijanym elemencie. Tak więc zbijanie damką możliwe jest z dowolnej odległości po przekątnej i polega na przeskoczeniu pionka (albo damki) przeciwnika, za którym znajdować się musi przynajmniej jedno puste pole. Damka przeskakuje wtedy na którekolwiek z wolnych pól i może kontynuować bicie pionków w tej samej linii bądź też w linii prostopadłej do poprzedniej.

Zakończenie gry

Gra w warcaby dobiega końca, kiedy jeden z zawodników straci wszystkie swoje pionki (kamienie), albo jeśli wszystkie pionki któregoś z graczy zostaną zablokowane. Jeżeli każdy z grających wykona po 15 ruchów swoimi damkami bez żadnego skutku (bez zmniejszania liczby pionków pozostających na planszy), to wtedy następuje remis.

Życzę samych wygranych partii!